Please update your Flash Player to view content.

Ar verta sekti darbuotojus?

Dalis verslu užsiimančių bendrovių, siekia užtikrinti įmonės, kurioje dirba darbuotojas duomenų saugumą, informacinių sistemų vientisumą, konfidencialumą, taip pat apsaugoti nuo duomenų vagysčių, kurios gali pridaryti nemažai žalos įmonei, jos įrangai bei duomenims. Tokiu atveju, bendrovės turi teisę sekti savo darbuotojus, kadangi ši priežastis yra svarbi, pagrįsta ir proporcinga. Tačiau norint sekti darbuotojus neužtenka gauti leidimo iš Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos (toliau - Inspekcija), tam reikia ir pačio darbuotojo sutikimo, taip pat pranešti kas konkrečiai bus tikrinama, negana to apie tai  privalo būti informuota trečioji šalis, nes tikrinama informacija bus prieinama ne tik adresatui.

Darbdavys įdarbinant darbuotoją privalo jam išaiškinti taisykles susijusias su darbo vietos tvarka, taip pat naudojimosi darbo įranga (kompiuteriais, mobiliaisiais ir t.t.) ir jas nuolatos priminti, kad nekiltų nesklandumų ar neaiškumų. Taigi, norint sekti darbuotoją, darbdavys privalo registruotis Inspekcijoje ir tam turi būti nurodyta svarbi priežastis norint sekti darbuotoją. Pagal 2015 metų atliktą „Eurobarometro“ tyrimą dėl duomenų apsaugos ir elektroninės tapatybės, nustatyta jog net 70 proc. žmonių baiminasi, jog bendrovės surinkusios privačius asmens duomenis gali panaudoti kitam tikslui nei tam, dėl kurio duomenys buvo surinkti. darbo vietoje.

Apibendrinant, galima teigti kad, darbdaviui vertėtų sekti darbuotojus, kadangi žinodami darbuotojai, kad yra sekami elektroniniu būdu mažiau laiko praleistų naršydami internete su darbu nesusijusiais reikalais, būtų pagerinta darbo kokybė ir našumas. Pažymėtina, kad elektroninis darbuotojo sekimas kertasi su asmens privatumu, todėl darbuotojų duomenys turi būti tvarkomi pagal iš anksto nustatytus teisėtus kriterijus, tuomet asmens duomenų tvarkymas ir darbuotojo kontrolė atitiks Asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymo nustatytus reikalavimus ir bus vykdomi teisėtai. Pažymėtina, kad  už netinkamai tvarkomus asmens duomenis gali kilti administracinė atsakomybė.

HOROS primena, kad specializuojasi asmens duomenų teisinės apsaugos srityje ir teikia konsultacijas. Iškilus klausimams dėl asmens duomenų tvarkymo, savo klientus HOROS konsultuoja nemokamai.

 

Straipsnį parengė teisinių ir personalo paslaugų bendrovė HOROS.