Please update your Flash Player to view content.

LR Prezidentės iniciatyva dėl korupcijos naikinimo

Lapkričio mėnesį vyko Lietuvos Respublikos Prezidentės ir už skaidrumą atsakingų institucijų vadovų susitikimas, kuriuose buvo aptarti įstatymų projektai. Anot Prezidentės Dalios Grybauskaitės, daugelis įmonių prisidengia parama ir tokiais būdais mokesčių mokėtojų pinigus panaudoja ne pagal paskirtį, todėl dėl šios priežasties korupcijai neturi likti vietos įstatymuose.

Planuojamos šios įstatymų pataisos :

1) Labdaros ir paramos įstatyme bus draudžiama įmonėms teikti paramą savo steigėjams arba su jais susijusioms įmonėms, taip pat uždrausti įvairias nemokamas paslaugas politikams, kurios buvo teikiamos iki šiol. 

2) Vietos savivaldos įstatymo pataisos, kuriose numatoma, kad visos valstybės ir savivaldybių įmonės privalėtų viešai pateikti informaciją apie suteiktas paramas, taip pat sugriežtinti įmonių steigimo tvarką. Negana to norint pradėti ūkinę veiklą, subjektai turės gauti privalomą Konkurencijos Tarybos leidimą.

3) Numatomais Konkurencijos įstatymo pakeitimais bus siekiama nustatyti pagal Europos Sąjungos praktiką atitinkančias baudas už pažeidimus susijusius su neskaidrumu ir privilegijų teikimą įmonėms pažeidžiant įstatymą.

4) Korupcijos prevencijos įstatymo pataisos. Šiomis pataisomis numatoma suteikti teisę Specialiųjų tyrimų tarnybai atlikti korupcijos rizikos analizę valstybės ir savivaldybių valdomose įmonėse.

Apibendrinant, galima teigti, jog tokie įstatymų projektų pakeitimai sumažins korupcijos lygį Lietuvoje, bus mažesnė tikimybė valstybės ir savivaldybių įmonėms paramą naudoti ir skirti ne pagal paskirtį. Paramos bus skiriamos viešai ir skaidriai, taip bus sustabdytas savivaldybių dalyvavimas ekonominėje veikloje, taip pat nebus remiami nuostolingi politikų bei jų artimųjų verslai. Pažymėtina, kad skatinant ir įpareigojant valstybės ir savivaldybių įmones skelbti ir viešinti informaciją užtikrins jas kuo efektyviau panaudoti pinigus.

Straipsnį parengė teisinių ir personalo paslaugų bendrovė HOROS.