Please update your Flash Player to view content.

Stiprus vaistų šalutinis poveikis – kokios mano teisės?

Netinkamai parinkti vaistai gali nulemti, kad sveikatos priežiūros paslaugos nebuvo suteiktos tinkamai. Siekiant optimaliausiai pagydyti pacientą ir parinkti jam vaistus, gydytojas privalo suteikti informaciją apie galimą šalutinį poveikį žmogaus organizmui, net jei poveikis gydytojui atrodo mažareikšmis. Taip pat turi būti pasakoma, kokiais atvejais gali kilti komplikacijos (galbūt pacientui karščiuojant geriau nevartoti gydytojo skiriamų vaistų).

Įstatymuose yra įtvirtinta paciento teisė į informaciją apie ligos diagnozę, galimus taikyti gydymo būdus ir jų galimą riziką, komplikacijas, šalutinį poveikį, gydymo prognozę ir kitas aplinkybes, kurios gali turėti įtakos paciento apsisprendimui sutikti ar atsisakyti siūlomo gydymo. Ši informacija turi būti pateikiama pacientui suprantama forma.

Teismų praktikuoje yra suformuota, kad ta aplinkybė, jog gydymui parinktą vaistą pirko pacientė ir turėjo galimybę susipažinti su vaisto informaciniame lape nurodytais duomenimis dėl vaisto veikimo, neatleidžia gydytojo nuo pareigos suteikti pacientui visą reikiamą informaciją. Tokia informacija pacientui turi būti teikiama, atsižvelgiant į jo amžių ir sveikatos būklę, jam suteikiama suprantama forma, paaiškinant specialius medicinos terminus (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2010-05-25 nutartis c.b. 3K-3-236/2010).

Kitoje byloje gydytoja odontologė apžiūrėjusi pacientės reikiamus plombuoti dantis pacientę informavo, jog abu jie yra geros būklės ir patarė abu dantis balinti. Gydytoja savo nuožiūra parinko dantis balinančią medžiagą ir gydymo metodą, tačiau gydymo eigos neužfiksavo ieškovės kortelėje, todėl nebuvo duomenų apie pacientei taikytus medikamentus. Jokia informacija apie atliekamą gydymą, medikamentų poveikį ir galimą riziką ieškovei nebuvo suteikta. Dėl netinkamai parinktų medikamentų, skirtų balinti dantis, ieškovei nulūžo dantis. Teismas pripažino, kadgydytoja pažeidė savo profesinę pareigą, nes išsamiai bei tinkamai neinformavo ieškovės apie jai siūlomus gydymo metodus, priemones bei padarinius. (Klaipėdos apylinkės teismo 2011-06-27 nutartis c.b. 2-1509-642/2011).

Taip pat svarbu žinoti, kad atsakomybė už tinkamą vaistinio preparato paskyrimą yra numatyta ne tik gydytojui, bet ir vaistininkui. Tuo atveju, kai asmuo nori ligą išsigydyti savarankiškai, be gydytojo pagalbos, vaistininkas turi skirti didelį dėmesį informacijos pacientui suteikimui, padėdamas išsirinkti savigydai skirtą preparatą.

Ką daryti tuo atveju, jei manote, kad buvo pažeistos Jūsų teisės?

Pacientas, manydamas, kad yra pažeistos jo teisės, sveikatos priežiūros įstaigai, kurioje, jo manymu, buvo pažeistos jo teisės, turi teisę pateikti skundą. Raštišką skundą galima pareikšti per vienerius metus nuo teisės pažeidimo.

Pacientas turi teisę į žalos, padarytos pažeidus jo teises teikiant sveikatos priežiūros paslaugas, atlyginimą. Pareiškimą (raštu) reikia pateikti Pacientų sveikatai padarytos žalos nustatymo komisijai, veikiančiai prie Sveikatos apsaugos ministerijos.Komisija yra privaloma ikiteisminė institucija ginčams dėl pacientų teisių pažeidimo fakto ir tuo padarytos žalos dydžio nustatymo nagrinėti. Fiziniam asmeniui gali būti atlyginama tiek turtinė, tiek neturtinė žala.

Be to, apie pastebėtą nepageidaujamą reakciją į vaistą pacientas gali tiesiogiai pranešti Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos Sveikatos Apsaugos Ministerijos.

Jeigu manote, kad:

Gydytojo netinkamai išrašyti vaistai sukėlė Jums šalutinį poveikį;

  • Gydytojas nesuteikė Jums visos informacijos, skirtos priimti sprendimą dėl vaistų vartojimo, ar kitais susijusiais klausimais,

prašome kreiptis dėl teisinės konsultacijos:

+370 6 05 16 804

+370 6 99 18 394

Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Vilniaus g. 39-406N, LT-01119 Vilnius

Laisvės pr. 99A, LT-06119 Kaunas

 

Straipsnį parengė teisinių ir personalo paslaugų bendrovė HOROS.