Please update your Flash Player to view content.

SLAPUKAI. Kas tai yra ir kokią grėsmę jie kelia?

Dažnai internetiniuose tinklapiuose iškyla langas su klausimu „Ar sutinkate, kad į jūsų kompiuterį būtų įrašyti slapukai?“, nors retas kuris iš vartotojų galėtų tiksliai atsakyti, kas tai yra. Slapukas (angl. Cookies) – mažas tekstinis dokumentas, turintis unikalų identifikacijos numerį, kuris yra perduodamas iš interneto tinklalapio į lankytojo kompiuterio kietąjį diską, kad tinklalapio administratorius galėtų atskirti lankytojo kompiuterį ir matyti jo veiklą internete. Paprastai slapukai vartotojo kompiuteryje yra patalpinami pačiam vartotojui apie tai net nežinant, ir tai kelia grėsmę vartotojo anonimiškumui. 

computer-cookie streetwise.co

 

Nuotrauka iš www.streetwise.co 

Nors slapukai neleidžia interneto tinklalapiams įsiminti jokios asmeninės lankytojo informacijos (pvz., lankytojo vardo, el. pašto adreso), slapukų pagalba jį patalpinęs asmuo vis tiek gali automatiškai identifikuoti vartotoją. Patalpinus slapukus galima stebėti kompiuterio naudotojo lankomus internetinius puslapius, atsimenama informacija apie apsilankymą, pvz., pageidaujama kalba ir kiti nustatymai, kurie leidžia numatyti, ko konkretus vartotojas gali norėti ir ko jis ieškos. Tinklalapiuose, kurie naudoja slapukus, yra siūloma peržiūrėti kitas prekes, kurios galėtų klientui patikti (,,pirkėjai pirkę šią prekę taip pat pirko...ˮ). Tinklalapių slapukai yra dedami netiesioginės rinkodaros tikslais, nes slapukų pagalba galima surinkti daug vertingos informacijos apie vartotoją. Ši informacija vėliau yra panaudojama analizuojant vartotojo elgesį ir teikiant jam suasmenintus pasiūlymus.

Teoriškai slapukų visuomet galima atsisakyti, bet praktikoje dažnai vartotojai nėra informuojami apie veikiančius slapukus, nežino, kad slapukai įrašomi į jų kompiuterį ir tokiu būdu negali pasirinkti, ar jų atsisakyti. Pagal Elektroninių ryšių įstatymo 61 straipsnio 4 dalį vartotojas turi būti aiškiai ir tiksliai informuotas apie slapuko naudojimo tikslus ir jeigu jiems nepritaria arba paprasčiausiai nenori, kad būtų gaunama informacija apie jo veiklą internete, vartotojas turi teisę slapukų nepriimti ir bet kada atsisakyti jau turimų slapukų jo kompiuteryje.

Nusprendus atsisakyti slapukų galima sulaukti nesklandumų. Slapukų atsisakyti galima pakoregavus interneto naršyklės nustatymus ir ištrynus kompiuteryje esančius slapukus, tačiau interneto svetainėse perspėjama, jog ištrynus slapukus gali sutrikti tinklalapio veikla arba neveikti kai kurios funkcijos. Svarbu paminėti, jog slapukai gali būti naudingi ne tik juos patalpinusiems asmenims, bet ir patiems vartotojams. Slapukų pagalba galima greičiau ir lengviau surasti ieškomos informacijos, sužinoti apie panašias prekes ir paslaugas bei gauti konkrečiam vartotojui pritaikytus skelbimus. Vartotojui nebereikia gaišti laiko, nes visa susijusi informacija jam yra pateikiama automatiškai. Taigi vartotojas, nenorintis leisti rinkti savo asmens duomenis, turi pasirinkti, kas jam svarbiau – anonimiškumas naršant internete ar sklandus internetinės svetainės veikimas. Tokioje situacijoje atsidūręs dažnas vartotojas nesijaučia teisingai, nes nedavęs sutikimo kaupti jo asmens duomenų, vartotojas negauna tam tikrų pasiūlymų.

Apibendrinant, slapukai mums padeda greičiau ir lengviau gauti reikiamą informaciją apie dominančias prekes ir aktualias paslaugas, tačiau dėl jų naudojimo taip pat kyla privatumo ir anonimiškumo problemų: naudojantis slapukais įmanoma identifikuoti vartotoją, vartotojas ne visada yra informuojamas apie slapukų įrašymą į jo kompiuterį bei dažnas vartotojas duoda sutikimą naudoti slapukus, nesuprasdamas jų teikiamos naudos ir pavojų. Slapukų reglamentavimas Lietuvoje vis dar nėra aiškus. Nors Elektroninių ryšių įstatyme yra numatytas vartotojų duomenų saugojimas gavus jų sutikimą, konkrečiai apie slapukus įstatyme nėra užsimenama. Vartotojams, naršantiems internete, belieka nuolat domėtis technologinėmis naujovėmis ir apsispręsti, kas svarbiau – dalies privatumo praradimas ar patogesnė aktualių prekių pasiūla internete.  

 

Straipsnį parengė teisinių ir personalo paslaugų bendrovė „HOROS“.